Forum Designu i Architektury

Forum Designu i Architektury

PODZIEL SIĘ

Już 3 lutego 2021 od godz. 11:00!

Podczas Forum Designu i Architektury chcielibyśmy podyskutować o detalu, trochę odczarować to słowo dla projektowania. Pokazać, że detal niekoniecznie oznacza zbytek. Skupienie na tym, co prozaiczne, małe sprzyjać może przecież tworzeniu architektury zrównoważonej i odpowiedzialnej społecznie. Detal, choć ciąży ku konkretowi, ogniskuje uwagę i skupienie, prowadzić może też do myślenia o relacjach łączących podobne przedmioty ze światem natury czy z przyszłością. Koncentracja na detalu nie musi oznaczać ciasnej specjalizacji, ale raczej nowe szanse, jakie otwierają się przed zawodem architekta w nowych specjalizacjach, związanych chociażby z oświetleniem czy projektowaniem z myślą o akustyce czy dobrej jakości powietrzu.

Jesteśmy przekonani, że o detalu warto dzisiaj rozmawiać przynajmniej z trzech powodów. Uzasadnienia dostarcza współczesny świat – walka z kryzysami to nie tylko ważne dyskusje o wartościach, ale też przesunięcia w świecie materialnym, poskładanym z mrowia domagających się uwagi detali, które pożądaną zmianę mogą urealnić. Zmienia się także profesja – architekt to coraz rzadziej mistrz, a coraz częściej specjalista rozwijający się w określonym kierunku, myślący o tworzonych wnętrzach, budynkach, układach z określonej perspektywy. Skupienie na detalu łączy też projektantów z branżystami – stawia w centrum rozwiązania (oświetleniowe, izolacyjne, konstrukcyjne, i wiele innych), ale jednocześnie stawia przed nimi nowe wyzwania.

Potencjał tkwiący w detalu wykorzystać zechcemy do uruchomienia spotkań i wymiany myśli. Gośćmi specjalnymi Forum będzie Tim Ingold, humanista wskazujący na potrzebę przemyślenia wielkich spraw naszej współczesności przez pryzmat detalu oraz Lars Emil Kragh, przedstawiciel branży architektonicznej, wskazujący na nowe szanse zawodowe łączące się ze specjalizacją. W dyskusjach o architekturze udział wezmą polscy architekci projektujący z dużą atencją do rozmaitych detali.

Szczegóły pod linkiem.

Źródło: Grupa MTP

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ