STONE 2018: spotkanie branży kamieniarskiej i architektonicznej

STONE 2018: spotkanie branży kamieniarskiej i architektonicznej

PODZIEL SIĘ
STONE GLASS 2016

Harmonijne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej było podstawą projektowania od wieków. Jednak w ostatnich latach jeszcze bardziej widoczne staje się przenikanie się potrzeb profesjonalistów obu tych branży w rzeczywistości biznesowej. Ta obserwacja dała początek nowemu kierunkowi rozwoju targom branży kamieniarskiej STONE odbywających się co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Od samego początku targi branży kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Jednak począwszy od tegorocznej edycji – odbywającej się w dniach 14-17 listopada 2018 – większy akcent położony zostanie na spójne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej.

– Powstanie wielu wybitnych projektów architektonicznych bez współpracy biur projektowych z branżą kamieniarską nie byłoby możliwe – mówi Robert Mieldziuk, dyrektor projektu. – Elementy wykonane z naturalnego kamienia od zawsze były niezwykle istotną częścią, często nawet najważniejszą, wspaniałej architektury. Wykorzystanie kamienia w projekcie sprawia, że staje się ponadczasowy. Realizując tegoroczną edycję targów STONE, chcemy uwypuklić istotność współpracy branży kamieniarskiej i architektonicznej, a ich przedstawicielom umożliwić nawiązanie bliższych relacji biznesowych.

Taki cel przyświecał organizatorom targów branży kamieniarskiej STONE przy układaniu tegorocznego programu wydarzeń. Choć wciąż jeszcze trwają prace nad jego finalną wersją, już teraz widać, że największe znaczenie odegra w nim spotkanie profesjonalistów kamieniarstwa i architektury. Jednym z kluczowych wydarzeń odbywających się na targach będzie Arena STONE.

Platforma Arena STONE

Arena STONE to platforma skierowana do profesjonalistów branży kamieniarskiej, architektów, projektantów i właścicieli biur projektowych. Przy okazji tegorocznej edycji targów STONE odbywa się ona po raz pierwszy, jednak docelowo ma stać się integralną częścią targów, merytoryczną, inspirującą, pokazującą innowacyjne rozwiązania z użyciem kamienia i szkła. Na jej program złożą się prelekcje ekspertów branży i prezentacje twórczości znanych i cenionych na całym świecie projektantów wykorzystujących w swoich realizacjach kamień naturalny.

Wiadomo już, że platformę Arena STONE rozpocznie wystąpienie wybitnego włoskiego projektanta, Raffaello Galiotto. Tematem jego prezentacji jest „MARMO 4.0. Eksperymenty w kamieniu naturalnym”. Złoży się na nią przegląd serii nowatorskich prac z marmuru zrealizowanych przez Galiotto za pomocą najnowocześniejszych maszyn sterowanych numerycznie, robotów, frezów pięcioosiowych, nożyc do drutu, strumieni wodnych i narzędzi diamentowych. W swoich pracach pokazuje on często ekstremalne, nowe i niezwykłe możliwości obróbki marmuru. Jego bezprecedensowe podejście różni się znacząco od tradycyjnej obróbki ręcznej. Pozwala na nowo odkryć pradawny, naturalny materiał, który dzięki skomputeryzowanym urządzeniom do obróbki może być przetwarzany w nowy, precyzyjny i powtarzalny sposób przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów.

Drugie wystąpienie zatytułowane „Podróż przez kolory. 45 lat życia z mozaikami” zaprezentuje Giulio Menossi, uznany na całym świecie twórca mozaik pochodzący z Włoch. Prezentacja obejmie przegląd twórczości artysty obejmującej niezwykle różnorodne kompozycje mozaikowe przedstawiające szeroką gamę tematów – znajdą się wśród nich religijne ikony, portrety czy reprodukcje klasycznych dzieł sztuki. Jego dziełom poświęcone były liczne wystawy i ekspozycje, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, m.in. Międzynarodowy Przegląd Mozaik w Buenos Aires. W trakcie Arena STONE będziemy mieć niepowtarzalną okazję, by obejrzeć je w Polsce.

STONE GLASS 2016

Po inspirującym spotkaniu z Giulio Menossim czeka nas prelekcja niemieckiego redaktora naczelnego portalu branżowego www.stone-ideas.com,  Petera Beckera, który rzuci nieco odmienne światło na omawianą pierwszego dnia platformy Arena STONE tematykę. W swoim wystąpieniu „Co nowego w architekturze z wykorzystaniem kamienia naturalnego” dokona esencjonalnego przeglądu najnowszych i najciekawszych realizacji z użyciem kamienia w światowej architekturze. Jak zauważa Becker, przez dziesięciolecia architektura bazująca na kamieniu naturalnym opierała się w znaczącej mierze na tworzeniu fasad z prostokątnymi płytami (wentylowane fasady). Jednak w ostatnich latach pojawiało się coraz więcej innowacyjnych pomysłów: niektórzy architekci używali ozdób i płaskorzeźb na ścianach zewnętrznych, inni tworzyli awangardowe formy z naprężonymi stalowymi kablami. Dzięki nowym technologiom – takim jak wycinanie CNC lub strumieniem wody – nowoczesna kamienna architektura może przybierać niekonwencjonalne, wykraczające poza tradycyjne ramy formy.

Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia Arena STONE będzie wystąpienie Lubosza Karwata „Mozaika artystyczna jako praktyczna sztuka dekoracji”. Artysta prowadzi cykliczne warsztaty mozaiki w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Toruniu. Jest zdobywcą wielu nagród i laureatem licznych konkursów związanych ze sztuką tworzenia mozaiki. W 2015 roku zajął pierwsze miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Mozaiki Gaziantep w Turcji (International Gaziantep Mosaic Competition) w kategorii „mozaiki z naturalnego kamienia”.

Drugiego dnia Arena STONE odbędą się panele dyskusyjne z udziałem polskich i światowych projektantów z biur projektowych realizujących jedne z najbardziej znanych budowli w Polsce. Organizatorzy obiecują, że wkrótce ujawnią ich nazwiska. Trzeci dzień poświęcony będzie szerokiemu spektrum zastosowań, jakie w architekturze, budownictwie i przy wykańczaniu wnętrz znajduje szkło.

Solidna baza ekspozycyjna

Ponadto, zwiedzający, którzy wybiorą się na poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE, znajdą tu inspirujące ekspozycje kamienia naturalnego, specjalistycznego sprzętu do cięcia i obróbki kamienia, a także chemii do czyszczenia oraz konserwacji kamiennych powierzchni. Będą mieli również okazję, by obejrzeć wystawę prac przygotowanych w czasie kolejnej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Continuum”. W tym roku ekspozycja będzie jeszcze rozleglejsza niż w rok temu.

STONE GLASS 2016

W tym samym czasie odbędą się komplementarne w stosunku do targów STONE wydarzenia: Targi Funeralne MEMENTO Poznań im. Wojciecha Krawczyka i  Targi Branży Szklarskiej GLASS. – Wielu wiodących producentów i dystrybutorów maszyn ma w ofercie, przykładowo, zarówno urządzenia do obróbki kamienia, jak i szkła. Tradycyjna już obecność na targach specjalistów z tych trzech branży, umożliwi wystawcom jeszcze większy zwrot z tej marketingowej inwestycji – podkreśla Robert Mieldziuk.

Więcej informacji o targach na www.STONE.mtp.pl.

 

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ