Bycie sportowcem to stan umysłu, nie ciała

Bycie sportowcem to stan umysłu, nie ciała

PODZIEL SIĘ

Przeciętny człowiek znajduje mnóstwo wytłumaczeń dla samego siebie, by nie uprawiać sportu. Pogoda, brak czasu, katar… I setki innych błahych. Od 23 września na terenie Targów Kielce będziemy mogli podziwiać zmagania ludzi, którzy mimo bycia niepełnosprawnymi udowadniają, że bycie sportowcem to stan ducha i umysłu, a inne ograniczenia nie istnieją.

11402837_869893206424715_8605805595413662236_o-1024x684

Paraolimpijska dyscyplina

Boccia jest sportem paraolimpijskim. Grają w nią osoby z poważnymi dysfunkcjami narządu ruchu, przede wszystkim z Mózgowymi Porażeniami Dziecięcymi i zanikami mięśniowymi. W Polsce jest ich około 40 000. Boccia poza kształtowaniem sprawności psychoruchowej stwarza możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej.

Jak gra się w Boccia?

Boccia wywodzi się z tradycyjnej włoskiej gry – Bocce. Bardziej rozpoznawalna jest jednak nazwa Boule. Boccia adaptowana rozgrywana jest na polu gry o wymiarach 12,5 m x 6 m. Sprzętem są niewielkie bile skórzane, obecnie raczej z tworzywa – sześć w kolorze czerwonym, sześć w niebieskim i jedna bila biała. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej (nazwanej „Jack”), a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tego zespołu, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Po wyrzuceniu na pole gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej bili białej. Mecz kończy się ogłoszeniem wyniku po czterech lub sześciu rundach. Więcej o Bocci można przeczytać w wywiadzie z Romualdem Schmidtem – Prezesem Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych.

II Turniej Eliminacyjny do Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Bocci

Targi Kielce nie po raz pierwszy aktywnie włączają się w organizację turniejów Bocci. Turniej kwalifikujący do Mistrzostw Polski organizowany jest przez Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji START w Kielcach, Związek Stowarzyszeń Polskiej Federacja Bocci Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Bocci. Zaplanowano start blisko stu zawodników.

Zawody odbędą się od 23 do 24 września, godz. 8.30 – 18.00, w hali H w Targach Kielce. Organizatorzy zapraszają również na uroczyste otwarcie zawodów w piątek, 23 września, o godz. 12.00 również w hali A.  Szczegółowe informacje o zawodach dostępne na stronie organizatora.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ