Bycie sportowcem to stan umysłu, nie ciała

Bycie sportowcem to stan umysłu, nie ciała

20
0
PODZIEL SIĘ

Przeciętny człowiek znajduje mnóstwo wytłumaczeń dla samego siebie, by nie uprawiać sportu. Pogoda, brak czasu, katar… I setki innych błahych. Od 23 września na terenie Targów Kielce będziemy mogli podziwiać zmagania ludzi, którzy mimo bycia niepełnosprawnymi udowadniają, że bycie sportowcem to stan ducha i umysłu, a inne ograniczenia nie istnieją.

11402837_869893206424715_8605805595413662236_o-1024x684

Paraolimpijska dyscyplina

Boccia jest sportem paraolimpijskim. Grają w nią osoby z poważnymi dysfunkcjami narządu ruchu, przede wszystkim z Mózgowymi Porażeniami Dziecięcymi i zanikami mięśniowymi. W Polsce jest ich około 40 000. Boccia poza kształtowaniem sprawności psychoruchowej stwarza możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej.

Jak gra się w Boccia?

Boccia wywodzi się z tradycyjnej włoskiej gry – Bocce. Bardziej rozpoznawalna jest jednak nazwa Boule. Boccia adaptowana rozgrywana jest na polu gry o wymiarach 12,5 m x 6 m. Sprzętem są niewielkie bile skórzane, obecnie raczej z tworzywa – sześć w kolorze czerwonym, sześć w niebieskim i jedna bila biała. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej (nazwanej „Jack”), a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tego zespołu, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Po wyrzuceniu na pole gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej bili białej. Mecz kończy się ogłoszeniem wyniku po czterech lub sześciu rundach. Więcej o Bocci można przeczytać w wywiadzie z Romualdem Schmidtem – Prezesem Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych.

II Turniej Eliminacyjny do Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Bocci

Targi Kielce nie po raz pierwszy aktywnie włączają się w organizację turniejów Bocci. Turniej kwalifikujący do Mistrzostw Polski organizowany jest przez Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji START w Kielcach, Związek Stowarzyszeń Polskiej Federacja Bocci Niepełnosprawnych oraz Polski Związek Bocci. Zaplanowano start blisko stu zawodników.

Zawody odbędą się od 23 do 24 września, godz. 8.30 – 18.00, w hali H w Targach Kielce. Organizatorzy zapraszają również na uroczyste otwarcie zawodów w piątek, 23 września, o godz. 12.00 również w hali A.  Szczegółowe informacje o zawodach dostępne na stronie organizatora.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ