Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® tradycyjnie w październiku

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® tradycyjnie w październiku

PODZIEL SIĘ

Trwają intensywne przygotowania do 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, które odbędą się 14-17 października w EXPO Kraków. Po blisko dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, miłośnicy książek z całego kraju będą mogli ponownie spotkać się „na żywo” pod „jednym dachem” z ulubionymi Autorami. W tym roku targi odbędą się w dwóch przestrzeniach równocześnie: stacjonarnej i wirtualnej. Od Czytelników będzie zależało, którą z nich wybiorą. Mogą również skorzystać z jednej i drugiej.

 – Cieszymy się, że znów w EXPO Kraków poczujemy zapach druku, zdobędziemy upragniony autograf, poznamy nowości wydawnicze i zabierzemy głos w wielu planowanych dyskusjach. Oczywiście na bieżąco śledzimy rozporządzenia dotyczące obowiązujących przepisów i jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. – zdradza Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie

 „Człowiek żyje zmianą”

 Hasłem przewodnim wydarzenia jest cytat pochodzący z książki „Summa technologiae” Stanisława Lema – „Człowiek żyje zmianą”. Słowa najwybitniejszego polskiego futurologa mają szczególne znaczenie dla organizatorów targów – mocno doświadczonych przez ograniczenia związane z pandemią. Branża spotkań w ciągu zaledwie kilku miesięcy od ogłoszenia pierwszego lockdownu musiała przystosować się do nowej, wirtualnej formy spotkań. Zdobyte, chociażby podczas ubiegłorocznej, wirtualnej edycji Targów Książki w Krakowie doświadczenie pomogło w tym roku na opracowanie koncepcji targów łączącej świat online i offline. To odpowiedź na zmieniający się świat. Zmieniają się bowiem Czytelnicy, ich potrzeby i oczekiwania, zmieniają się również Targi Książki w Krakowie, które dzięki nowej formule stwarzają nowe możliwości Wystawcom, Autorom oraz Odwiedzającym.

Głód spotkań

 Pomimo licznych zmian wokół, jedno pozostaje niezmienne – potrzeba kontaktu. Atmosferę Targów Książki w Krakowie najlepiej poczuć „na żywo”. Podkreślają to nie tylko spragnieni Czytelnicy, ale również Autorzy. Spotkania są kwintesencją wydarzenia, które przez cztery dni skupia w jednym miejscu miłośników literatury. Podczas targów istnieje możliwość wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i wiedzy. Jest czas na dyskusje, debaty i ożywione rozmowy. Na niespieszne przeglądanie stron nowo zakupionych książek oraz odpoczynek wśród setek regałów z książkami. Podczas wydarzenia wielokrotnie nawiązały się nowe znajomości, które utrzymują się przez lata, ponieważ ich fundamentem jest ta sama pasja. Wszystko to składa się na wyjątkowy klimat Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

Kulturalna uczta

 Od 24 lat Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie serwują Czytelnikom kulturalną ucztę. W menu są spotkania z pisarzami, poetami, tłumaczami, ilustratorami oraz ludźmi świata kultury. W tym roku oprócz premier na stoiskach Wystawców będzie możliwość udziału w licznych panelach dyskusyjnych i warsztatach. Już dziś organizatorzy zapraszają do udziału w Salonie Wydawców Akademickich i Naukowych, Religijnych, Książki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Komiksu. Nie zabraknie cieszącego się zainteresowaniem Saloniku Literackiego i Strefy Autora. Miłośników sztuki z pewnością zainteresuje informacja, że na targach odbędzie się premierowa wystawa prac Tamary Łempickiej, która zostanie przygotowana w związku z nowością Wydawnictwa BOSZ – Albumu poświęconego życiu i twórczości Łempickiej. Udział w wystawie potwierdziła prawnuczka artystki. Biblioteka Narodowa przedstawi najnowsze badania – „Czy pandemia podniosła poziom czytelnictwa?”. W programie przewidziane są liczne eventy literackie, edukacyjne i branżowe, m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej. Tłumacze literatury przygotowują prawdziwy sparing tłumaczeniowy, który rozegra się na targowej scenie. Miłośnicy gier i planszówek również znajdą coś dla siebie.

W drodze na szczyt

 Miłośnicy górskich wypraw ponownie spotkają się w Saloniku Górskim przygotowywanym przez Targi w Krakowie oraz Wydawnictwo „Góry”. Na scenie prezentacje wygłoszą topowi polscy himalaiści, będzie czas na dyskusje, podpisywanie książek, pamiątkowe zdjęcia i chwilę relaksu w strefie komfortu. Organizatorzy gwarantują moc mocnych wrażeń. Emocje poczują również wystawcy, którzy wezmą udział w 6. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze Wydawnictwa o Górach” realizowanym przez Targi w Krakowie, Centralny Ośrodka Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński w Krakowie. Do konkursu mogą być zgłaszane wydane w dowolnym języku albumy, przewodniki, wydawnictwa popularnonaukowe, monografie, czasopisma, proza literacka i poezja o tematyce górskiej, mapy, atlasy oraz encyklopedie, słowniki nazewnictwa miejscowości, obiektów, przyrodnicze lub inne o tematyce górskiej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 września. Ogłoszenie wyników odbędzie się pierwszego dnia targów. Organizatorzy zapraszają również na wystawę „Najlepsze Wydawnictwa o Górach”, która potrwa przez cztery targowe dni.

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza

 Nieodłącznym wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie® jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, mający na celu popularyzację książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Nad poprawnością prac w trakcie przygotowań do Konkursu czuwa Jury, w skład którego wchodzą wybitni przedstawiciele polskiego środowiska naukowego, tj.: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Andrzej Chwalba, prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka. Laureata poznamy 14 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie www.dlugosz.krakow.pl

Program Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® już niebawem opublikowany zostanie na:
www.ksiazka.krakow.pl
https://www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ