Takiej atrakcji podczas Jarmarku św. Dominika jeszcze nie było!

Takiej atrakcji podczas Jarmarku św. Dominika jeszcze nie było!

PODZIEL SIĘ

28 lipca odbędzie się uroczysta inauguracja dorocznego święta Gdańska – Jarmarku św. Dominika. Niemal od roku trwają przygotowania do tego wydarzenia – obecnie prace wkraczają w fazę ostatecznej ich realizacji. Między innymi na Targu Rybnym w Gdańsku rozpoczęły się prace umożliwiające uruchomienie – po raz pierwszy na Jarmarku św. Dominika – pięknej, stylowej, piętrowej karuzeli w stylu weneckim. Organizatorem wydarzenia są Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Tak piękne obiekty stoją w najbardziej prestiżowych miejscach w Europie m.in. pod Wieżą Eiffla w Paryżu, czy na Placu Republiki we Florencji. Karuzela została wykonana specjalnie dla Gdańska, na wzór karuzeli weneckiej, w rodzinnej włoskiej manufakturze. Zgodnie z tradycją zdobią ją zatem barwne, ręcznie malowane rzeźby: koni, rydwanów, filiżanek i ławeczki. Jedna z postaci jest jednak absolutnie wyjątkowa – to lew, symbol Gdańska. Wszystkie figury są ruchome – galopują, kołyszą się i obracają w rytm stylowej muzyki. Rydwany przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Zwieńczenie karuzeli udekorowane jest ręcznie rzeźbionymi ornamentami i malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy gdańskiej architektury i krajobrazu: Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw, morski brzeg. Obrazy wykonane zostały według projektów Przemysława Garczyńskiego z wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Obecnie trwają prace ziemne umożliwiające posadowienie karuzeli na specjalnie przygotowanym podłożu. Wszystkie rośliny posadzone wcześniej w tym miejscu, zgodnie z ustaleniami z GZDiZ, zostały wykopane i „zdeponowane” w sposób umożliwiający ponowne ich posadzenie bądź na Targu Rybnym, bądź w innym miejscu wskazanym przez GZDiZ.

Teren wokół karuzeli został zaprojektowany jako strefa wypoczynku – z ławkami umożliwiającymi spędzenie na tym terenie dłuższego czasu, również schody prowadzące na taras z karuzelą zaprojektowane zostały w swojej funkcji na wzór słynnych Schodów Hiszpańskich w Rzymie. Taras otaczać będą gazony kwiatów i roślin specjalnie dobranych do tego otoczenia.
Karuzela Gdańska to nowy, obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta, który zachwyci i dużych, i małych. Po raz pierwszy zakręci się 28 lipca – w dniu rozpoczęcia Jarmarku św. Dominika, a zimą będzie jedną z atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego na Targu Węglowym w Gdańsku.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ